Lokalni rekuperator ili decentralizirani ventilacijski sustav sa povratom energije
Kvaliteta zraka i energetska učinkovitost postaju sve važniji aspekti modernog stanovanja. U tom kontekstu decentralizirani ventilacijski sustavi, poznati i kao lokalni rekuperatori, predstavljaju idealno rješenje za mnoge izazove današnjeg načina života.
Ovi sustavi poboljšavaju kvalitetu unutarnjeg zraka te istovremeno smanjuju troškove grijanja, jer vraćaju većinu topline iz otpadnog zraka u svježi zrak koji se uvodi u prostor.
Postoje dvije osnovne vrste lokalnih rekuperatora: jednocijevni i dvocijevni modeli, a svaki od njih nudi specifične prednosti u različitim uvjetima korištenja.

Što je lokalni rekuperator?
Za razliku od centralnih ventilacijskih sustava koji opskrbljuju cijeli objekt svježim zrakom, decentralizirani rekuperatori rade neovisno u pojedinim prostorijama.
To omogućuje ciljano i učinkovito prozračivanje u prostorima poput kuhinja, dnevnih boravaka, ureda ili spavaćih soba. Uz pažljivo planiranje pozicije uređaja, moguće je postići ravnomjeran protok zraka kroz cijelu kuću ili stan – slično kao kod centralnog sustava, ali s nižim investicijskim troškovima i manjim građevinskim zahvatima.
Jednocijevni ventilacijski sustav
Najveći broj dostupnih uređaja na tržištu temelji se na jednocijevnoj tehnologiji. Ovi rekuperatori najučinkovitije rade u paru, gdje jedan uređaj odvodi zrak, dok drugi istovremeno dovodi svježi zrak. Nakon određenog vremena, uređaji zamijene funkcije – taj se proces naziva izmjenični način rada.
Deklarirani maksimalni protok zraka kod ovih uređaja obično se odnosi na rad u jednom smjeru (ili dovod ili odvod), što znači da se u režimu povrata topline – tj. rekuperacije – stvarni protok smanjuje za polovicu.
Kako funkcionira rekuperacija kod jednocijevnog uređaja?
U srcu jednocijevnog rekuperatora nalazi se keramički izmjenjivač topline, koji tijekom odvoda toplog zraka iz prostora akumulira toplinu. Kada uređaj pređe na dovod hladnog vanjskog zraka, ta se toplina prenosi na svježi zrak, koji se pri ulasku u prostor dodatno zagrijava. Najkvalitetniji modeli postižu učinkovitost povrata topline do 95%.

Dvocijevni ventilacijski sustav
Dvocijevni sustav omogućuje istovremeni dovod i odvod zraka kroz dvije odvojene cijevi. Jedan ventilator izbacuje ustajali, ali topli zrak kroz izmjenjivač topline, dok drugi u isto vrijeme u prostor unosi svježi zrak iz vanjskog okruženja, koji se pritom zagrijava prelaskom preko istog izmjenjivača.
Nakon 70-ak sekundi ventilatori mijenjaju smjer rada i zamjenjuju uloge, čime osiguravaju kontinuiran rad u režimu rekuperacije.
Budući da ove jedinice konstantno odvode i dovode zrak, njihov stvarni protok zraka ostaje jednak deklariranom, čak i kada rade u režimu povrata topline.

Kompletna ventilacija prostora uz decentralizirane ventilacijske sustave
Ako posjedujete postojeći objekt i ne planirate veće građevinske radove, lokalni rekuperatori mogu biti optimalno rješenje za ventilaciju kuće ili stana. Za ispravan odabir modela i broj uređaja potrebno je priložiti tlocrt prostora, namjenu prostorija, površinu i visinu stropa. Na temelju tih podataka izračunava se potreban volumen zraka i preporučuje se odgovarajući rekuperator u pogledu glasnoće, protoka i načina rada. Blauberg Group nudi široku paletu uređaja – od modela za male prostorije do snažnih jedinica za veće prostore. Uz kvalitetno savjetovanje i profesionalnu montažu moguće je ostvariti potpunu ventilaciju cijelog objekta lokalnim uređajima.


Debljina zida potrebna za ugradnju i mogućnosti rešetki
Za pravilnu ugradnju lokalnog rekuperatora potrebna je minimalna debljina zida od 33 cm, ovisno o modelu. Ako vaš zid ne zadovoljava taj kriterij, Blauberg nudi posebno dizajnirane vanjske rešetke koje omogućuju instalaciju i kod tanjih zidova. Ako ne želite vidljive rešetke na fasadi (iako nudimo razne dizajnerske opcije), postoji i mogućnost bočne montaže uz prozor ("špaletna" montaža), gdje se ventilacijska cijev postavlja u zid prije izvedbe završne fasade, čime se estetski integrira s objektom.
Kako do svog lokalnog rekuperatora? Kakav je postupak montaže?
Prvi korak je slanje upita. Što više informacija o objektu i prostorijama možete dati – to bolje. Poželjno je dostaviti površinu, visinu stropa, namjenu prostorija, te, ako je moguće, i tlocrt objekta (može biti i skica rukom), s označenim vanjskim zidovima, vratima i prozorima.
Na temelju tih podataka izrađuje se prijedlog sustava i ponuda za optimalno prozračivanje vašeg doma ili poslovnog prostora.
Za izračun troška bušenja zida potrebno je znati materijal zida (beton, cigla, kamen, montažni elementi...) i debljinu zida. Ovi podaci izravno utječu na cijenu usluge.
Montaža uključuje nadžbuknu ugradnju na udaljenosti do 2 metra od električne utičnice. Za ugradnju na visinama iznad 2,5 m, može se obračunati dodatni trošak rada na visini. Taj trošak se može izbjeći korištenjem vanjske gumene rešetke, koju monter postavlja iz unutrašnjosti objekta.
Nakon prihvaćanja ponude, slijedi dolasci montera, dogovor o detaljima i terminima. Montaža uključuje bušenje zida, postavljanje instalacija, ugradnju vanjske rešetke, unutarnje jedinice, povezivanje uređaja s aplikacijom (ako model to podržava), postavljanje načina rada i upoznavanje korisnika s korištenjem i održavanjem uređaja.